Aya İrini Anıt Müzesi
Bilgilendirme
Yaz Dönemi
15 Nisan - 30 Ekim
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 18:45
Kış Dönemi
30 Ekim - 15 Nisan
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 16:45
Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 18:15
Kış Dönemi: 16:15
Kapalı Günler
Salı
Adres: İstanbul Fatih Cankurtaran Mahallesi
E-mail: ayairinimuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 02125120480
Tel 2:
Giriş Ücreti : 36 TL - Durum : AÇIK

Açıklama

TÜRK MÜZECİLİĞİNİN DOĞDUĞU YER

AYASOFYA’DAN SONRAKİ İKİNCİ BÜYÜK KİLİSE

Topkapı Sarayı’nın birinci avlusundaki Aya İrini, Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans) döneminden kalma en eski kilise. Ayrıca İstanbul’un Ayasofya’dan sonra ikinci büyük kilisesiydi. İsmi (Hagia Eirene) “Kutsal Barış” anlamına gelen Aya İrini, Türk müzeciliğinin doğduğu ilk yer olarak da özel bir anlam taşıyor.

Malzeme ve mimarisiyle tipik Bizans yapısı olan Aya İrini, 330’lu yıllarda eski bir tapınak üstüne ahşap olarak inşa edildi. İmparator Justinianus döneminde 532 yılındaki Nika ayaklanması hem Ayasofya’nın hem de Aya İrini’nin yanarak harap olmasına neden oldu ve sonrasında ikisi birlikte yeniden inşa edildi.

İstanbul'un fethinden sonra camiye çevrilmediği için fazla değişiklik yapılmadı ancak uzun süre ganimet ve silah deposu (Harbiye Ambarı) olarak kullanıldı. 1846’da Türk müzeciliğinin ilk nüvesini oluşturan eserler sergilendi ve 1869’da Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) adıyla ülkenin ilk resmi müzesi oldu. Silah koleksiyonu yeniden düzenlenerek 1908-1930 arası ilk askeri müze olarak hizmet verdi.

ÜÇ NEFLİ BAZİLİKA

Atriumu hala ayakta tek kilise olan Aya İrini; atrium, narteks, üç nefli naos ve apsisten oluşuyor. Büyük Konstantinos (306–337) döneminde üç nefli bir bazilika olarak inşa edilen Aya İrini, 740 depreminin büyük hasarı sonrası, III. Leo (717–741) ve oğlu Konstantinos Kopronimus (741–775) tarafından üst yapısı tamamen yeniden ele alınarak onarılıp, pek az değişiklikle günümüzdeki kubbeli bazilikal planlı görünüme ulaştı. Justinianus (527–565) döneminde zengin figüratif bezemelere sahip olduğu düşünülen yapının dekorasyonu III. Leo ve Konstantinos Kopronimus döneminde tamamen değişti. Apsis yarım kubbesindeki haç tasviri de bu dönemden.

MÜZEMİZE PUAN VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

YAKININDAKİ MÜZELER

İSTANBUL TOPKAPI SARAYI MÜZESİ

İSTANBUL TOPKAPI SARAYI MÜZESİ HAREM BÖLÜMÜ

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

İSTANBUL AYASOFYA MÜZESİ

İSTANBUL TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

İSTANBUL İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ

İSTANBUL BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ

İSTANBUL TÜRBELER MÜZESİ