Duyurular

AYASOFYA MÜZESİ 31 ARALIK 2018, PAZARTESİ GÜNÜ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR.Havada asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi, oyma mermer sütunları ve eşsiz mozaikleriyle mimarlık tarihinin başyapıtlarından biri olan Ayasofya Müzesi, gerek yurt içi gerekse de yurt dışından gelen yoğun ziyaretçi talepleri üzerine kapılarını normalde kapalı olduğu 31 Aralık Pazartesi günü açmaya karar verdi.

1481 YILDIR AYAKTA

1935 yılında müze olarak hizmet vermeye başlayan Ayasofya, İstanbul'da yapılmış en büyük Bizans kilisesidir. Aynı yerde üç kez inşa edilen en son 27 Aralık 537 günü açılan kilise, bu sene itibariyle 1481 yıldır ayakta durmaktadır.

İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında fethi ile birlikte yapı, cami olarak yeniden düzenlendi ve varlığına Osmanlı mimari unsurları ile yapılan eklerle kutsal bir mekân ve ibadet yeri olarak devam etti.

Ayasofya'da, VI. yüzyılda yapılan orijinal tavan mozaiklerinin bitkisel ve geometrik motifleri ve VIII. yüzyıldaki tasvir yasağının –ikonaklazma- bitiminden sonra eklenen tasvirli mozaikler mutlaka görülmeli. Ayrıca içeride, Osmanlı döneminde eklenen minber, mihrap, vaaz kürsüleri, ahşap korkuluklar, kütüphaneyi görebilirsiniz. Binanın dışında bulunan padişah türbelerini de ziyaret etmek mümkün.

Açılış saati: 09:00 Gişe kapanış saati: 16:00 Ziyaret Kapanış Saati: 17:00