Ayasofya Müzesi
Bilgilendirme
Yaz Dönemi
1 Nisan - 1 Ekim
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi
1 Ekim - 1 Nisan
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 17:00
Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 18:30
Kış Dönemi: 16:30
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: İstanbul Fatih Sultan Ahmet Mahallesi
E-mail: ayasofyamuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 02125221750
Tel 2: 02125220989
Giriş Ücreti : 72 TL - Durum : AÇIK

Açıklama

MİMARLIK TARİHİNİN BAŞYAPITI

Yenilikçi mimarisi, zengin tarihi, dini önemi ve olağanüstü üzelliğiyle yüzyıllardır zamana direnen Ayasofya; İstanbul'daki en büyük Doğu Roma kilisesi. Aynı yerde üç kez inşa edilen, dünyanın en eski ve hızlı tamamlanmış katedrali. Havada asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi, yekpare mermer sütunları ve eşsiz mozaikleriyle mimarlık tarihinin başyapıtlarından.

OSMANLI DÖNEMİNDE CAMİİ OLARAK VARLIĞINI SÜRDÜRDÜ

Bugünkü Ayasofya aynı yerde öncekilerinden farklı bir mimari anlayışla yapılan üçüncü yapı. İmparator Justinianos tarafından Tralles’li (Aydın) Anthemios ve Miletos’lu (Balat) Isidoros'a yaptırıldı. Yapımına 532 yılında başlandı ve beş yıl gibi bir sürede bitirilerek, 537'de büyük bir törenle ibadete açıldı. İstanbul'un Fatih Sultan Mehmed tarafında fethiyle camii olarak yeniden düzenlendi. Varlığını Osmanlı mimari unsuru eklemeleriyle sürdürdü ve 1935'te de müzeye dönüştü. İmparator Kapısı, Güzel Kapı ve Mermer Kapı’ larıyla tanınan Ayasofya'da bir kısmı antik şehirlerden getirilen toplam 104 sütun bulunuyor. İmparatorların taç giydikleri "Omphalion” bölümü de, bu sütunlar gibi mermer işçiliğiyle öne çıkıyor.

MOZAİKLERDEN VAAZ KÜRSÜLERİNE KADAR GÖRÜLMEYE DEĞER

Huşu uyandıran mimarisi dışında; altın kaplama, gümüş kaplama, cam, pişmiş toprak ve renkli taşla yapılan mozaikleriyle de ünlü. 6. yüzyıla ait orijinal tavan mozaikleri bitkisel ve geometrik motifleriyle büyülüyor. 8. üzyıldaki ikona yasağından sonraki figürlü mozaiklerden de, kucağında çocuk İsa ile tasvir edilen Baş Hz. Meryem, Baş Melek Hz. Cebrail ve Baş Melek ve Baş Melek Hz. Cebrail ve Baş Melek Hz. Mikail ile Deisis Sahnesi mozaikleri mutlaka görülmeli. Sultan Abdülmecid’in Mozaik Tuğrası ise 1847-1849 arası Fossati Kardeşlerin onarımları sırasında yaptırılmış.

Osmanlı döneminde eklenen sekiz büyük yuvarlak hat levha, Sultan Abdülmecid döneminde ünlü hattat Kadıasker Mustafa İzzet Efendi'nin eseri. Yan neflerdeki iki adet yekpare mermerden yapılmış ve ortalama 1250 litre sıvı alabilen küpler, Sultan III. Murad döneminde Bergama antik şehrinden getirildi. Sultan Mahmud Kütüphanesi'nin yanı sıra minber, mihrap, hünkar mahfili ve vaaz kürsüleri de görülmeye değer.

HAZIR GELMİŞKEN

Ayasofya Müzesi'nin içi kadar dış mekanları da meşhur. Binanın dışındaki Padişah Türbeleri’yse ziyaret edilmesi gerekenler arasında ilk sırada. Burada saltanat dönemleri birbirini izleyen Sultan II. Selim, Sultan III. Murad, Sultan III. Mehmed ile Sultan I. Mustafa ve Sultan İbrahim türbeleri ile Şehzadeler Türbesi bulunuyor. Ayasofya'nın ikisini Mimar Sinan’ın yaptığı bilinen dört minaresi, Sıbyan Mektebi şadırvanı, muvakkithanesi, sebilleri, payandaları, hazine binası ve imarethanesi de yapının ihtişamını artırıyor.

Yaz Dönemi boyunca haftanın her günü ziyarete açıktır.

MÜZEMİZE PUAN VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


MÜZE BROŞÜRLERİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


YAKININDAKİ MÜZELER

İSTANBUL TOPKAPI SARAYI MÜZESİ

İSTANBUL TOPKAPI SARAYI MÜZESİ HAREM BÖLÜMÜ

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

İSTANBUL AYA İRİNİ ANIT MÜZESİ

İSTANBUL TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

İSTANBUL İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ

İSTANBUL BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ

İSTANBUL TÜRBELER MÜZESİ