Av Köşkü Saray Müzesi
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 16:30
Gişe Kapanış Saati: 16:30
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Kemal Paşa Mahallesi. Saray Yokuşu
E-mail: kocaelimuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 02623212274
Giriş Ücreti : 12,5 TL - Durum : AÇIK

* Covid-19 (koronavirüs) salgını sebebiyle müze ve örenyerlerinin ziyarete açılış ve kapanış saatleri valiliklerce belirlenmektedir. Bu nedenle müze ve örenyerlerinin ziyaret saatlerine ilişkin güncel bilgiye müze müdürlüklerinden ulaşılabilir.

Açıklama

Kasr-ı Hümayun - Saray Müze (Sultan Abdülaziz'in Av Köşkü) Demiryolunun kuzeyinde Saat Kulesinin yanındadır.

Kasr-ı Hümayun, İzmit’in merkezinde müştemilatı ile birlikte geniş bir alanda yer alır.

İlk kez IV. Murat döneminde ahşap temeller üzerinde inşa edilmiştir. Ancak yangın ve deprem nedeni ile yıkıldığı anlaşılmıştır.

Günümüze ulaşan yapı; Sultan Abdülaziz döneminde (1861-1876) yapılan saraydır.

Neo–Klasik üslupta, Avrupa-Barok stilinde, iki katlı olup cephesi mermer kaplıdır. Binanın tavan süslemeleri Fransız ressam SASON’un eseridir. Süslemelerde, Osmanlı arması, Abdülaziz’in tuğrası, bayrak, mızrak, balta ve kılıçtan oluşan grup motifleri, çiçek ve meyve bezemeleri bulunmaktadır.

Sarayın namaz kılınmayan serbest bölgesini içine alan alt kat salon tavanında, geyik ve aslan motifleri bulunur. Sarayın alt kat zemini mermer, üst kat ahşap mermer parke döşemelidir.

Mimarı Balyan kardeşlerden Amira Karabat BALYAN’dır.

Kasr-ı Hümayun’un en önemli özelliği İstanbul dışında yapılan tek saray olmasıdır. 1967 yılına kadar Vilayet ve Ziraat odaları olarak hizmet veren saray binası, bu yıldan sonra İzmit müzesi olarak kullanılmış, 1992 yılında restorasyona alınan müze 17 Ağustos 1999 depremi ile ağır hasar görmüştür. Valiliğimizce İl Özel İdaresi Bütçesinden 2004 yılında restorasyona başlanmış ve 2005 yılında tamamlanmıştır. İç tefrişi tamamlanan Kasr-ı Hümayun, SARAY MÜZE olarak 16 Ocak 2007 tarihinde hizmete açılmıştır.