Topkapı Sarayı Müzesi Harem Bölümü
Bilgilendirme
Yaz Dönemi
1 Nisan - 1 Ekim
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 20:00
Kış Dönemi
1 Ekim - 1 Nisan
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 16:45
Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 19:00
Kış Dönemi: 16:15
Kapalı Günler
Salı
Adres: İstanbul Fatih Cankurtaran Mahallesi
E-mail: topkapisarayimuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 02125120480
Tel 2:
Giriş Ücreti : 42 TL - Durum : AÇIK

Açıklama

OSMANLI DEVLETİ’NİN ÖZEL YAŞAMINA DAİR HER ŞEY

YASAKLI BÖLÜM

Padişahların özel yaşamlarının geçtiği ve aileleriyle yaşadığı Harem Dairesi, yüzyıllarca Osmanlı Hanedanlığı ve Harem’in üst sınıfına mensup kadınların yaşam alanı oldu. Kurallara ve hiyerarşiye tabi bir okul işlevi de gördü. Topkapı Sarayı’nın Harem bölümü; 16. yüzyıldan 19. yüzyıl başına kadarki dönemin üsluplarını yansıtması sebebiyle, mimari açısından da son derece önemli.

Padişah, valide sultan, kadınefendi, haseki sultan, gözdeler, şehzadeler ve cariyelerle Harem'i koruyan kara hadım ağalar dışında, hiç kimsenin giremediği yasaklanmış bölümdü.

Saray’daki selamlık ve diğer avlulardan yüksek duvarlarla gizlenen bu bölümdeki yoğun yapılaşma ve örgütlenme, Kanuni Sultan Süleyman’ın Haseki Hürrem Sultan ve ailesiyle Topkapı Sarayı Haremi’ne taşınmasıyla başladı. İkinci Avlu’nun içinde ve arka bahçeler üstüne kurulan ve sürekli genişleyen Harem Dairesi, son halini uzun bir zamana yayılan tadilat ve ilavelerle aldı.

300’DEN FAZLA ODA, 9 HAMAM, 2 CAMİİ VE DAHA FAZLASI

Kapı girişleriyle ayrılan avlularda koğuşlar, odalar, köşk ve hizmet binaları yer alıyor. Kütahya ve İznik çinileriyle bezenmiş Harem’de üç yüzden fazla oda, dokuz hamam, iki camii, bir hastane, koğuşlar ve çamaşırlık bulunuyor.

Mimar Sinan’ın inşa ettiği Osmanlı mimarisinin önemli yapılarından “III. Murad Has Odası”, çiçek bahçesi etkisi yaratan Lale Devri’nin parlak örneklerinden “Yemiş Odası/III. Ahmed Has Odası” ve pencere içi çeşmeleriyle tanınan “Çifte Kasırlar/Şehzade Daireleri” Harem’in en dikkat çeken yapıları arasında.

Ziyaret etmeye değer diğer bölümlerse; Cümle Kapısı, Kadın Efendi Daireleri, Hünkâr Sofası,Valide Sultan Dairesi, Hünkâr ve Valide Sultan Hamamları ile Mabeyn Taşlığı’ndaki Gözde Daireleri, Cariyeler Mescidi,Harem içerisindeki günümüze kadar özgünlüğünü korumuş Zülüflü Baltacılar Koğuşu, Çubuk Odası ve Zülüflü Baltacılar Hamamı ve Mescidi

HAZIR GELMİŞKEN…

Harem’in en ünlü karakteri, Kanuni'nin eşi Hürrem Sultan’ın kendi adına yaptırdığı hamamı ziyaret edin. “Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı”, Ayasofya ile Sultanahmet Camii arasında, 532 yılında yıkılan tarihi Zeuksippos Banyoları'nın yerine 1557’de yapıldı. 1910’a kadar aktif olan Mimar Sinan imzalı hamam, uzun yıllar kapalı kaldı. Klasik Osmanlı hamamları üslubundaki yapı, çifte hamam şeklinde ve 75 m uzunluğunda. Türk hamam mimarisinde bir yenilikle, ilk defa kadın ve erkek kısmı aynı eksen üstünde yapıldı.

Not: Harem Dairesine giriş yapabilmeniz için öncelikle Topkapı Sarayı Müzesi'ne giriş yapmanız gerekmektedir.

Dolaplı Sofa, Şadırvanlı Sofa ve Karaağalar Taşlığı 15.05.2017 Tarihine Kadar Kapalı

YAKININDAKİ MÜZELER

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

İSTANBUL TOPKAPI SARAYI MÜZESİ

İSTANBUL AYASOFYA MÜZESİ

İSTANBUL AYA İRİNİ ANIT MÜZESİ

İSTANBUL TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

İSTANBUL İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ

İSTANBUL BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ

İSTANBUL TÜRBELER MÜZESİ