Marmaris Müzesi
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 21:00
Gişe Kapanış Saati: 20:30
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Tepe Mah. Kaleiçi Mevkii
E-mail: marmarismuzesi@ktb.gov.tr
Tel 1: 02524121459
T.C. Vatandaşları için MüzeKart Geçerlidir. Açık

Açıklama

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'IN YADİGARİ MARMARİS KALESİ

Denize hakim bir konumda yarımada üzerine inşa edilmiş Marmaris Kalesi hakkındaki ilk bilgileri M.Ö 490-425 yıllarında Halikarnassoslu (Bodrumlu) Herodot veriyor. Herodot kalenin 3. Binde yapıldığını söyler. 1 7. Yüzyılda yaşayan gezgin Evliya Çelebi ünlü Seyahatnamesi'nde kalenin Sultan Süleyman'ın emriyle 1522 yılında Rodos seferi sırasında yaptırıldığı ve buranın askeri üs olarak kullanıldığından bahseder. Ayrıca temelindeki 40 ayak uzunluğunda kadim dönemlerden kalma kesme taş bloklardan bahseder ki bu da halen görülebilen ve hellesnitik döneme ait olan yaklaşık 2000 yıllık eski kaleye ait kalıntılardır. Osmanlı döneminde inşaa edilen bugünkü kaleye ait inşa kitabesi de halen yerli yerindedir.

OSMANLI KALESİNDEKİ MÜZE

Cumhuriyet öncesi dönemden başlayarak restorasyonunun yapıldığı 1 9801i yıllara kadar içerisinde konutların bulunduğu kale, restorasyonunun tamamlandığı 1991 yılından itibaren Müze olarak hizmet vermektedir. Toplam yedi kapalı mekana sahip kalenin dört kapalı mekanında ve avlusunda Tunç çağından başlayarak Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerinden kalma eser kolleksiyonu sergilenmektedir. Müze Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisindeki Datça'da bulunan Knidos Antik kenti, Burgaz kazıları ve Emecik Apollon kutsal alanı kazılarından çıkan eserler ile Müze kolleksiyonuna farklı yollardan kazandırılmış nadide eserler tarihi bir mekan olan kale içerisinde sergilenmekte ziyaretçilerine tarih içinde tarih sunmaktadır. Müze bahçesinde ise sunaklar, sütular ve sütun başlıkları , Osmanlı dönemine ait mezar taşları, toplar, güller sergilenmekte olup önemli bir eser grubu da deniz altından çıkartılan amphoralar ve kaplar oluşturmaktadır.

HAZIR GELMİŞKEN

Marmaris'te "zen” stilinde düzenlenmiş bir alan "Jinan Bahçesi” adını taşıyor. Bu bahçe Asya stili, çardak benzeri pagoda ve havuz düzenlemeleriyle hazırlanmış. Marmaris'in, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shandong Eyaleti'ndeki kardeş şehri Jinan'ın adını taşıyan bu bahçe, iki ülke arasındaki dostluğa adanmış. Bahçede bir lokanta da bulunmaktadır. Marmaris Kalesinin hemen aşağısında, kale ile aynı döneme ait Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan adına yaptırılan Kervansaray, şehir içinde arkeolojik park olarak düzenlenen İyilik Kayalığı, Adaköy Cennet Adasında bulunan Nimara Mağarası, Turunç Mahallesinde bulunan Amos antik kenti ziyaretçilerin gezebilecekleri düzenlenmiş diğer tarihi mekanlar ve alanlardır.