Hierapolis (Pamukkale) Arkeoloji Müzesi
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 20:00
Gişe Kapanış Saati: 19:30
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Pamukkale Örenyeri
E-mail: denizlimüzesi@ktb.gov.tr
Tel 1: 02582722034
T.C. Vatandaşları için Müzekart Geçerlidir. Açık

Açıklama

GEZİ LİSTENİZDE OLMASI GEREKEN BİR MÜZE:

1970’li yıllarda yapılan, Hierapolis Ören Yerinde bulunan Roma Hamam Yapısı’nın restorasyonu sonucu, başta Hierapolis Kazılarında çıkan ve Laodikeia, Tripolis gibi ören yerlerinden getirilen eserlerin teşhir ve düzenleme çalışmaları tamamlanarak, 1 Şubat 1984 tarihinde Hierapolis Örenyeri Müzesi ziyarete açılmıştır.

Zamanın etkisiyle yıpranan Hierapolis Örenyeri Müzemizin 1999 yılında başlayan restorasyonunun, teşhir ve düzenleme çalışmaları ile birlikte açık teşhirinin de tamamlanması sonucu 24 Nisan 2000 tarihinde yeniden bugünkü durumu ile ziyarete açılmıştır.

Hierapolis (Pamukkale) Örenyeri Müzesi; Hierapolis Antik Kenti içinde, 14.000 m2’lik bir alan üzerindedir. Antik Roma Hamamı, Gymnasiumu ve kitaplığından oluşan yapılar topluluğudur.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi’ndeki eserler 3 (üç) salonda sergilenmektedir. Bu salonlar; travertenden yapılmış blok taşlarla örülü tonozlu Roma Hamamı yapılarıdır.

Lahitler ve Heykeller Salonu

Bu salon, başta Hierapolis ve Laodikeia kazılarından çıkan ve diğer ören yerlerimizden getirilen eserlerden oluşmaktadır. Roma Döneminin en güzel sanatsal örnekleri olarak sunulmaktadır.

Küçük Eserler Salonu

Bu salonda, M.Ö. 4. binden bu yana birçok uygarlığın ürünü olan küçük buluntular belli bir kronolojiye göre sergilenmektedir. Sergilenen eserler arasında; Çivril İlçemiz yakınındaki Beycesultan Höyük’te, İngiliz Arkeoloji Enstitüsü tarafından 1954 – 1959 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan pişmiş toprak kaplar, idoller ve taş eserlerle birlikte Frig, Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemlerine ait pişmiş toprak kandiller, cam eserler, kolyeler ve madeni takılar bulunmaktadır.
Ayrıca kronolojik bir sıraya göre sergilenmiş olan sikkelerin; ilk darpedildikleri M.Ö. 6.yy. Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait altın, gümüş ve bronz örneklerini görmek mümkündür.

Hierapolis Tiyatrosu Buluntuları Salonu

Hierapolis Tiyatrosu’nun sahne binasını süsleyen kabartmalar bu salonda sergilenmektedir. Kabartmalar arasında; Dionysos’un eğlence alayları, Hierapolis’in taçlandırma töreni, Niobe Efsanesi, Roma İmparatoru Septimus Severus’un taç giyme töreni, tiyatro ile ilgili meclis kararlarını içeren yazıtlar, Marysyas Efsanesi, Herakles - Antaioss’un mücadelesi, Apollon ve Artemis’in doğuşu ile Hades’in Persephone’yi kaçırması sahnesi bulunmaktadır.

HAZIR GELMİŞKEN

Antik şehir Hierapolis’i ve olağanüstü güzellikteki bembeyaz Pamukkale travertenlerini kuşbakışı izlemek için bir balon gezisi yapın. Adrenalin meraklılarını da yamaç paraşütü organizasyonları bekliyor.