Karanlık Kilise (Göreme)
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00
Gişe Kapanış Saati: 16:15
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Gaferli Mah. Müze Cad. Göreme Açıkhava Müzesi Bilet Gişesi Göreme/NEVŞEHİR
E-mail: -
Tel 1: 3842712167
MüzeKart Sahipleri İndirimli Bilet Hakkına Sahiptir

Açıklama

DUVAR RESİMLERİ ZAMANA DİRENMİŞ

Göreme Açıkhava Müzesi’nin en önemli yapısı sayılan Karanlık Kilise, alanda kendisine ayrılan özel girişi sonuna kadar hak ediyor. İnanç turizminin yaygın olduğu Kapadokya vadilerinde yumuşak lav kayaların içine inşa edilmiş 600’ün üstünde oyma kilise bulunuyor. Karanlık Kilise canlı freskleri sayesinde bunların arasından sıyrılıyor.

Göreme’deki kilise kompleksi içinde bulunan kilise 11. yüzyıl sonu ile 12. yüzyıl başına tarihleniyor. Narteks kısmındaki küçük bir pencereden çok az ışık alması nedeniyle “Karanlık Kilise” diye adlandırılmış. Ancak ışık görmememesi sayesinde içindeki fresklerin renkleri zamana direnerek canlı kalmış.

BİRÇOK ÖNEMLİ TASVİR YER ALIYOR!

Haç planlı kilisenin planı haç kollar, çapraz tonozlar, merkezi kubbe, dört sütun ve üç apsisten oluşuyor. Kuzeydeki kavisli merdivenden, kilisenin dikdörtgen beşik tonozlu narteksine çıkılıyor. Narteksin güneyindeyse bir mezar bulunuyor.

Kilise ve narteks, İncil ve Hz. İsa çemberinin içeren zengin süslemelere sahip. “Elmalı” ve “Çarıklı” kiliselerinde olduğu gibi, Tevrat kaynaklı sahneler de resmedilmiş. Bu sahneler; “Deesis”, “Müjde”, “Beytüllahim'e Yolculuk”, “Doğum”, “Üç Müneccimin Tapınması”, “Vaftiz”, “Lazarus'un Diriltilmesi”, “Başkalaşım”, “Kudüs'e Giriş”, “Son Akşam Yemeği”, “İhanet”, “Hz. İsa Çarmıhta”, “Hz. İsa'nın Cehenneme İnişi”, “Kadınlar Boş Mezar Başında”, “Havarilerin Takdisi ve Görevlendirilmesi”, “Hz. İsa'nın Göğe Çıkışı”, “İbrahim Peygamber'in Misafirperverliği” ve “Üç Yahudi Gencin Yakılması” olarak sıralanıyor.

HAZIR GELMİŞKEN…

Yakınlardaki Güllüdere Vadisi; her seviyeden yürüyüşçüye ay yüzeyini andıran enfes bir coğrafyayı keşfetme şansı veriyor. “Kolonlu Kilise”, “Haçlı Kilise”, “Saklı Kilise”, “Aynalı Kilise”, “Üç Haçlı Kilise” ve “El Nazar Kilisesi” gibi yapıları da ağırlayan vadiyi dağ bisikletiyle keşfetmek için, bisiklet ve kask kiralamak da mümkün.