Afrodisyas Müzesi ve Örenyeri
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 20:00
Gişe Kapanış Saati: 19:30
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Geyre Beldesi Kenan Erim Caddesi No:4
E-mail: afrodisyasmuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 02564488086
T.C. Vatandaşları için Müzekart Geçerlidir. Açık( Sadece Afrodisyas Örenyeri ziyarete açıktır.)
Sesli Rehberlik Hizmeti Vardır
Voice Of Museum

Açıklama

AŞKIN VE GÜZELLİĞİN BULUŞMA NOKTASI:

Aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite'e adanmış Aphrodisias, anıt yapıları çok iyi korunmuş bir antik kent. Türkiye'nin en önemli arkeolojik alanlarından biri sayılan Aphrodisias, 2017'de UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedildi. Arkeolog Kenan Tevfik Erim'in 1961-1990 yılları kazılarıyla gün ışığına çıkan Aphrodisias, Roma çağında tanrıça Aphrodite (Afrodit) kültüyle tanındı ve adını da ondan aldı. Bir başka özelliği de, civardaki zengin mermer yatakları sayesinde önemli bir heykelcilik okulu kurması.

M.Ö 5000 1 1ere kadar giden prehistorik bir yerleşime M.Ö. 6. Yüzyılda kurulan Aphrodisias, başlangıçta küçük bir köydü. İlk Aphrodite tapınağı da bu dönem yapıldı. M.Ö. 2. Yüzyılda ızgara planlı olarak yeniden düzenlenen kent, zamanla önemli bir dini merkeze dönüştü.

Aphrodisias M.Ö. 1. yüzyılda Roma İmparatoru Augustus'un korumasına girerek, hala ayakta olan önemli anıtlar kazandı. MS 3. Yüzyıl sonlarında da Roma İmparatorluğu'nun Karya Eyaletinin önemli mega şehirlerinden biri oldu. 6. Yüzyıldan itibaren önemini kaybederken, 12. Yüzyılda tamamen terkedildi.

DÜNYANIN EN İYİ KORUNMUŞ STADYUMU BURADA!

Aphrodisias, antik dünyanın en iyi korunmuş stadyumu ve anıtsal tapınak kapısıyla ünlü. 270 metrelik stadyumun çevresinde 30 bin kişilik oturma alanı bulunuyor. M.S. 500'de kiliseye çevrilen Aphrodite Tapınağı da görkemini koruyor. Yedi bin kişilik beyaz mermer tiyatro da görülmeye değer. Ören yeriyle içiçe ender müzelerden, antik şehir girişindeki Afrodisias Müzesi'ndeyse, kazılarda çıkan eserler sergileniyor. Müzenin en zengin koleksiyonuysa Geç Helenistik dönemden Erken Bizans'a kadar süren Afrodisias Heykeltıraşlık Okulu'nun heykel ve kabartmalarıyla lahitlerden oluşuyor.

HAZIR GELMİŞKEN

Aphrodisias kazılırken boşaltılan Geyre Köyü'nde artık kimse yaşamasa da, ayakta kalan tek tük evleri ve Karacasu İlçesi'nde yer alan seramik atölyeleri görülmeye değer. Civarda görülmeye değer başka bir yer de, Karacasu ilçesi yakınlarındaki Sırtlanini Mağarası. İçinde yarasa kolonilerinin yaşadığı bu mağaranın uzunluğu ise 348 metre.