Perge Örenyeri
Bilgilendirme
Yaz Dönemi
1 Nisan - 31 Ekim
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi
31 Ekim - 1 Nisan
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30
Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 18:30
Kış Dönemi: 17:00
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Antalya Aksu -
E-mail: -
Tel 1: 02424262748
Tel 2:
Giriş Ücreti : 42 TL - Durum : AÇIK

Açıklama

Perge Antik Kenti'ne girdiğinizde, sizi Kocabelen Tepesi'nin güney eteklerine inşa edilmiş Yunan-Roma tipi tiyatro karşılar. Tiyatrodan şehre giden asfalt yolun sağında eski çağlardan günümüze kalan en iyi korunmuş stadyumlardan biri vardır. Şehir surlarının dışında kalan dikkate değer bir başka kalıntı da Bithynia Valisi Plancius Verus'un kızı Plancia Magna'nın lahdidir. İçerideki avlunun kuzey ucunda Perge'nin en görkemli yapısı olan Hellenistik giriş kapısı vardır.

Sanatçılar tarafından mermer bir kente dönüştürülen Perge, modern şehir planlamacılarını kıskandıracak kusursuz şehir planıyla gerçekten muhteşemdi. Şehrin görkeminin tam olarak anlaşılabilmesi için Antalya Müzesi'nin ziyaret edilip Perge'den çıkarılıp burada sergilenen yüzlerce heykelin de görülmesi gerekir. Pamphylia'nın önde gelen şehirlerinden biri olan Perge, Kestros (Aksu) Nehri'nin 4 kilometre batısında iki tepe arasındaki geniş bir ovanın üzerinde kurulmuştur. Perge'de kutsal sayılan tanrı ve tanrıçalar arasında Artemis'in önemli bir yeri vardır.

Perge'nin yetiştirdiği ünlü kişiler arasında Fizikçi Asklepiades'den, felsefeci Varus'tan ve matematikçi Apollonios'tan söz edilebilir. Kentteki kazı çalışmaları Türk arkeologlar tarafından 1946'dan beri devam etmektedir.

MÜZEMİZE PUAN VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


MÜZE BROŞÜRLERİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.