İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Bilgilendirme
Yaz Dönemi
1 Nisan - 1 Ekim
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi
1 Ekim - 1 Nisan
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 17:00
Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 19:00
Kış Dönemi: 16:30
Kapalı Günler
Pazartesi
Adres: İstanbul Fatih Binbirdirek Mahallesi
E-mail: tiem@tiem.gov.tr
Tel 1: 02125181805
Tel 2: 02125181806
Giriş Ücreti : 42 TL - Durum : AÇIK

Açıklama

DÜNYANIN EN ZENGİN İSLAM SANATI KOLEKSİYONU:

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, ülkemizde Türk-İslam sanat eserlerini topluca kapsayan ilk müze. "Evkaf-ı İslâmiye Müzesi" (İslâm Vakıfları Müzesi) adıyla, Mimar Sinan’ın en önemli yapılarından Süleymaniye Camii Külliyesi’ndeki imaret binasında 1914 yılında ziyarete açıldı. 1983 yılındaysa Sultanahmet Meydanı’nın batısındaki İbrahim Paşa Sarayı'na taşındı. Sultan sarayları dışında günümüze ulaşabilen en erken tarihli saray yapılarından biri olan müze binasının geçmişi 15. Yüzyıl sonlarına dayanıyor.

Osmanlı sivil mimarisinin önemli yapılarından İbrahim Paşa Sarayı “At Meydanı"nda, eski hipodrom kademeleri üstünde yükseliyor. 1520 yılında, Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamir ettirilerek, damadı ve veziri Pargalı İbrahim Paşa’ya armağan edildi. Kemerler üstünde yükseltilmiş yapı, üç taraftan ortadaki terası çevreliyor. Müzedeki en keyifli mekanlardan biri de Sultanahmet Meydanı’nı gören bu teras.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi 1983 yılından sonra 2012’de restorasyon için ziyarete kapatılıp gerçekleştirilen kapsamlı çalışmaların ardından, yeni bir sergileme anlayışı ve yeni ziyaret mekanları ile, açılışının 100. yılı olan 2014 yılında tekrar ziyarete açıldı.

İSLAM DÜNYASININ EN NADİR ESERLERİNİ BARINDIRIYOR

Emevi, Abbasi, Artuklu, Eyyubi, İlhanlı, Timurlu, Safevi, Kaçar, Memlük, Selçuklu ve Osmanlı döneminin az bulunur örneklerini sergileyen müzedeki eserler, İslam dünyasının farklı köşelerinden toplanmış. Müze, dünyanın en iyi halı koleksiyonuna sahip olmasıyla tanınıyor. Halılar arasındaki şaheser parçalarsa 13. yüzyıla tarihlenen ve başka hiç bir yerde örneği olmayan Selçuklu halıları.

Müze; halı koleksiyonlarının yanı sıra nadir sanat eserleri olan el yazmalarıyla da öne çıkıyor. Cam eşyalar, taş ve pişmiş toprak eserlerle metal ve seramik objeler de sergilenen diğer kıymetli parçalar. Müzenin avlusundaki geniş bir salon da, 19. yüzyıl İstanbul’unun günlük yaşamının yansıtıldığı etnografya koleksiyonuna ayrılmış. Müzedeki Kutsal Emanetler bölümü ise Topkapı Sarayı’ndan sonra bu konudaki en önemli eserleri bir araya getiriyor.

HAZIR GELMİŞKEN…

Sultanahmet Meydanı ve civarını keşfedin. Meydandaki park özellikle lale zamanı rengârenk oluyor. Meydanın en önemli parçasını oluşturan ve pek çok tarihi olaya tanıklık eden Hipodrom es geçilemeyecek bir anıt. Bizans zamanında atlı araba yarışlarının yapıldığı Hipodrom’da mutlaka görülmesi gereken eserlerse Kaiser Wilhelm (Alman) Çeşmesi, Theodosius Dikilitaşı ve Spiral Sütun. Ama elbette ki Sultanahmet Meydanı’nda görülmesi gereken yerlerin başında, meydana ismini veren Sultanahmet Camii geliyor.

YAKININDAKİ MÜZELER

İSTANBUL AYASOFYA MÜZESİ

İSTANBUL TOPKAPI SARAYI MÜZESİ

İSTANBUL TOPKAPI SARAYI MÜZESİ HAREM BÖLÜMÜ

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

İSTANBUL AYA İRİNİ ANIT MÜZESİ

İSTANBUL BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ

İSTANBUL İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ

İSTANBUL TÜRBELER MÜZESİ