Efes Örenyeri-Yamaçevler
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 23:30
Gişe Kapanış Saati: 23:00
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: İzmir Selçuk -
E-mail: efesmuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 02328926010
Tel 2: 02328926011
T.C. Vatandaşları İndirimli bilet alabilir. Açık

Açıklama

ARİSTOKRATLAR SİTESİ

Efes Örenyeri sınırları içinde bulunan Yamaçevler, antik kentin Roma dönemine ait yedi evden oluşan bir yerleşim alanı. Bu çok iyi korunmuş evler, Bülbül Dağı eteklerindeki teraslar üstüne inşa edilmiş.

Antik dönemde Efes'in ileri gelenlerinin yaşadığı Yamaçevler bölgesi, Romalılar tarafından yaşam alanına dönüştürülmeden önce Helenistik dönemde mezarlık olarak kullanılıyordu. Yeni yerleşimcileri evlerini inşa ederken, kendilerinden öncekilerden kalan malzemeleri de kullandı. ilk inşa tarihi M.S. 1. yüzyıl olarak belirlenen evler, daha sonraki yıllarda çeşitli ilave değişikliklerle şehir terk edilene kadar kullanıldı.

MERKEZİ YERDEN ISITMALI EVLER

Yaşayanların zenginliğini oldukça canlı bir şekilde yansıtan bu evler, açık peristil bir avlu etrafına iki katlı olarak inşa edildi. Tabanları renkli mozaikler, duvarlarıysa mermer kaplama. Ayrıca konularını genellikle mitolojiden alan sahnelerin betimlendiği fresklerle dekore edilmişler. Evlerin içinde çeşmeler ve yerden merkezi ısıtma sistemleri de bulunduğu anlaşılıyor.

HAZIR GELMİŞKEN

Hıristiyanlar tarafından hac mekanı olarak kabul edilen "Meryemana Evi” de Bülbül Dağı'nın üzerinde. St. John'un Hz. İsa'nın ölümünden dört-altı yıl sonra Meryem Ana'yı Efes'e getirdiği biliniyor. Alman rahibe A. Katherina Emerich'in rüyası üzerine 1891 yılında Lazarist papazların yaptığı araştırmalarla, Meryem Ana'nın son günlerini geçirdiği evin burası olduğu kabul edildi. Haç planlı ve kubbeli yapı restore edildi. Müslümanlarca da kutsal sayılan evde, Papa VI. Paul'un 1967'deki ziyareti sonrası her Ağustos'un 15'inde düzenlenen ayinler büyük ilgi görüyor.