Phaselis Örenyeri
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00
Gişe Kapanış Saati: 18:45
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Tekirova Mahallesi 8011 Sokak No:1 Kemer / Antalya
E-mail: -
Tel 1: 02428214506
T.C. Vatandaşları için MüzeKart Geçerlidir. Açık

Açıklama

İLERİ MÜHENDİSLİK ÖRNEĞİ BİR ANTİK KENT:


ANTALYA PHASELİS ÖRENYERİ

ÜÇ AYRI LİMANA SAHİP BİR TİCARET KENTİ

Eski Çağ'ın bu ünlü ticaret kenti, üç ayrı limana sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bu limanlar sayesinde deniz ticaretiyle zenginleşerek, ayrıcalıklı bir konuma ulaştı. Roma İmparatoru Hadrian tarafından 129 yılında ziyaret edilen Phaselis, ileri mühendislik örneği su dağıtım sistemiyle de ünlü.

Zengin çam ormanlarının gölgesinde dinlenen bir sahilde yer alan Phaselis, M.Ö. 690'da Rodoslular tarafında koloni olarak kuruldu. Deniz ticareti kentin en önemli gelir kaynağıydı. Altın taçla karşıladığı Büyük İskender’den sonra çok kez el değiştiren Phaselis, M.Ö. 167’de Likya Birliği’ne üye olup sikkeler bastı.

Bir süre komşu kent Olympos ile korsanların talanlarına maruz kalıp, M.Ö. 43’te Roma egemenliğine girdi. Bu dönem, yeniden yapılanma ve en az üç asır sürecek refahın başlangıcı oldu.

KANALİZASYON VE DRENAJ SİSTEMİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

Phaselis, erken dönem su ihtiyacını kuyu ve sarnıçlarla karşılarken, Roma döneminde kuzeydeki bir kaynaktan su kemerleriyle getirerek künk ve kanallarla dağıttı.

Şehrin esas kalıntıları, askeri liman ve güney limanı bağlayan ana caddenin kaldırımlarında yer alıyor. Genişliği 20 metre olan 125 metrelik caddenin kaldırımlarına üçer basamakla çıkılıyor. Ortada bir meydan oluşturan ve düzgün taşla döşenen bu caddenin altında kanalizasyon ve drenaj sistemi var.

Tiyatrosu ve üç adet agorası (meydan) olan şehrin agoralarından biri Bizans dönemine ait küçük bir bazilika kalıntısı barındırıyor. İki hamam kalıntısından küçük olanıysa, Roma hamamı ısıtma sistemi hakkında bilgi veriyor.


HAZIR GELMİŞKEN

Antik şehre yakın sayılabilecek bir yere konuşlanan teleferik istasyonundan, Olympos’a doğru bir teleferik yolculuğu yapın. Bu sayede doğa harikası Tahtalı Dağ’ı görme şansı bulacaksınız. Daha da önemlisi, varış noktanızı Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı olacak.