Mamure Kalesi
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00
Gişe Kapanış Saati: 17:00
Kapalı Günler
Pazartesi
Adres: Bozdoğan Mahallesi
E-mail: -
Tel 1: 03248141677
Ücret: 20 - Durum :KAPALI

* Covid-19 (koronavirüs) salgını sebebiyle müze ve örenyerlerinin ziyarete açılış ve kapanış saatleri valiliklerce belirlenmektedir. Bu nedenle müze ve örenyerlerinin ziyaret saatlerine ilişkin güncel bilgiye müze müdürlüklerinden ulaşılabilir.

Açıklama

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Kale akdeniz kıyı şeridinde günümüze ulaşmış en sağlam Türk Kalelerinden biridir. Anamur’un doğusunda, Antalya- Mersin kara yolu üzerinde, Anamur’a 6 km mesafede Bozdoğan Köyü sınırları içerisindedir. Sahilde yüksek kayalıklar ve düzlükler üzerine kurulmuş olan Mamure Kalesi bir roma şehri olan rig-monai kentinin temelleri üzerine inşa edildiği düşünülmektedir.

Şikari tarihine göre, Anamur ve Taşeli’nin kâfirler tarafından zapt ve harap edilmesi üzerine Karamanoğlu Mahmut Bey (1300–1308) beyleri ve 36 bin kişilik ordusuyla düşmanı bozguna uğratıp kaleyi ele geçirmiş ve cami inşa etmiştir. Kaleyi Mamur edip adını Mamuriye koymuştur; kaydı geçmektedir. Mamure kalesinde halen yerinde kalabilmiş tek kitabede 1450 İbrahim Bey zamanı tarihi okunmaktadır. Kale daha sonra XVI yüzyıl ortalarında ve XVIII yüz yıl sonralarında yeniden onarım gördüğü ve yeni eklentiler yapıldığına dair belgeler vardır.

Bu gün kullanılan giriş yeri, kalenin esas girişi değildir. Esas giriş kapısı iç avlunun kuzeyinde, dört köşe planlı, iki kule arasında kalan yerdir. Üzerinde kitabesi mevcuttur. Kalenin kuzey ve kuzey batısını çevreleyen savunma ve koruma amaçlı 5 metre genişliğinde hendek bulunmaktadır. Zamanında esas girişi dışarıya bağlayan hendek üzerinde köprü vardır. Fakat bugün yıkılmıştır

İç kale ve dış kaleyi meydana getiren ortamlar bir birleriyle irtibatlı olup kaleyi bütünüyle dolaşan burçlar arasında bir yol mevcut olup, bu yol üzerinde 39 kule vardır. Denizden ve karadan gelecek saldırıları önlemek amacıyla dışarıdan korumalı gözetleme pencereleri bulunmaktadır. Kalenin işçiliği ve inşa şekli çeşitli cinsteki taşlar ve horasan harcı ile yapılmıştır. Bazı pencere kenarları ile giriş, kapı kenarlarında blok taşlar kullanılmıştır.