Agora Örenyeri
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 19:00
Gişe Kapanış Saati: 18:30
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Namazgah Mah, Tarık Sarı Sk. No:29
E-mail: izmirmuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 02324890796
Tel 2: 02324837254
T.C. Vatandaşları için MüzeKart Geçerlidir. Açık

Açıklama

İZMİR AGORA ÖRENYERİ

İzmir'in Konak İlçesi Kemeraltı mevkinde bulunan Agora Örenyeri, Kemeraltı ile Kadifekale arasında kurulan Symrna antik kentinin Helenistik ve Roma dönemlerinde idari, sosyal, kültürel ve dini işlevlere sahip kent merkezidir. Agora Örenyeri'ndeki kalıntıların önemli bir kısmı M.S 2. yüzyıla tarihlenir. “Agora” sözcüğü, “kent meydanı, çarşı, pazar yeri” anlamına gelir. Hippodamos şehir planına uygun olarak, merkeze yakın bir yerde üç kat halinde inşa edilmiştir. İyon agoralarının en büyük ve iyi korunmuş olanı sayılır.

Agora’daki ilk kazılar yapının kuzeybatı bölümünde, 1932-1941 arasında R. Naumann ve S. Kantar tarafından yapıldı. 1996-1998 arasında İzmir Müzesi adına kazılara kısa aralıklarla devam edildi ve 2002’den itibaren de müze tarafından kazılara yeniden başlandı.

KENTTEKİ DEPREMİ ANLATAN YAZIT

Dikdörtgen formda, ortada geniş bir avlu etrafında sütun ve kemerler üstüne inşa edilmiş, üç katlı ve önünde merdiveni olan bileşik bir yapıdır. Agora’nın kuzey kapısındaki Tanrıça Vesta kabartmasının, ilk dönem kazılarda çıkarılan Zeus Sunağı kabartmalarının devamı olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca Tanrı Hermes, Dionysos, Eros ve Herakles heykellerinin yanı sıra; birçok erkek, kadın, hayvan heykeli, kabartma, figürin, mermer, kemik, cam, maden ve pişmiş toprak eser çıkarıldı. Antik kentin yazıtları da 178 depreminde kente yardım edenler hakkında bilgiler verir.

ARKEOLOJİ VE TARİH PARKI OLACAK

İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü'nce sürdürülen kazı çalışmalarıyla; bazilika ve batı stoanın büyük bir bölümüyle doğu stoanın kuzey ucu açığa çıkarıldı. Kazılarla eşzamanlı sürdürülen restorasyon projeleri dahilinde “Faustina Kapısı” ayağa kaldırıldı. Ayrıca batı stoa cephe sütunlarıyla, bazilika ve batı stoa bodrum katındaki eksik kemerlerin tamamlanma çalışması sürüyor.
Proje çerçevesinde batıda Eşrefpaşa Caddesi'ne (İki Çeşmelik Yokuşu), kuzeydeyse Anafartalar Caddesi'ne kadar uzanan alanda kapsamlı bir çevre düzenleme yapılacak. Böylece Antik Çağ'da agora ile ilişkili olduğu bilinen yapıları açığa çıkararak, şehrin göbeğinde bir arkeoloji ve tarih parkı oluşturmak amaçlanıyor.

HAZIR GELMİŞKEN

Aynı ilçede, valilik binasının karşındaki şehrin simgesi İzmir Saat Kulesi’ni mutlaka görün. 1901’de Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümü kutlamaları dahilinde yaptırılan bu eser, 25 metre yüksekliğinde, dört katlı ve sekizgen planlı. Kuzey Afrika’ya özgü sütun başlıkları, at nalı kemerleri ve cephelerin boşluk bırakılmayacak şekilde doldurulması Kuzey Afrika ve Endülüs’te görülen bir mimariyi işaret eder. Mimarlığını İzmirli Fransız asıllı Raymond Charles Pere’nin üstlendiği kulenin saatini de Alman İmparatoru 2. Wilhelm hediye etti.