ARSEMEİA Örenyeri
Bilgilendirme
Yaz Dönemi
15 Nisan - 2 Ekim
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi
2 Ekim - 15 Nisan
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: Gün Batımı
Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 18:00
Kış Dönemi: Gün Batımı
Kapalı Günler
Cumartesi,Pazar
Adres: Kahta
E-mail: -
Tel 1: 04162162929
Tel 2:
ÜCRETSİZ - Durum : AÇIK, Hafta sonu kapalıdır.

Açıklama

Adıyaman Arsemia Örenyeri

Kahta Çayı Kıyısında Bir Yazlık Saray: Arsemia Arsemia dünya mirasına harika eserler armağan eden Kommagene Krallığı’nın yazlık başkenti ve yönetsel merkezi, Kommagene krallarının Doğu ile Batı kültürünü sentezlemek için çaba sarf ettiği, Grek-Pers kültürünü yaratma idealinin yansıdığı bir birleşme noktası.

Tarihe Işık Tutan Bir Kült Yazıt

Kendi çağına ait, Anadolu’nun en uzun Grekçe yazıtı Arsameia’da yer almaktadır. Yazıtın içeriğinde; kentin ku- ruluşundan, Kommagene Krallığı’nın kanunlarından, krallık soyundan, bölgede var olan mimari yapılardan ve kabart- malardan, dinsel yapılardan ve ayin sırasında yapılması gerekenlerden bahsedilmektedir.

Basamaklı Tünel

Kült yazıtının hemen altında yer alan ve yüksek bir eğimle aşağıya doğru basamaklarla inilen tünel, 158.1 m. uzunluğa sahiptir. Bu tünelin ne amaçla yapıldığı tam olarak anlaşılamamıştır.

Tören Yolunda Dizilen Tanrı ve Kral Kabartmaları

Tepede yer alan yazlık saray ve Mithridates Kalli – nikos’un mezarına çıkan tören yolu üzerinde tanrı ve kral kabartmaları yer almaktadır. Bu kabartmalarda tanrı ve krallar tokalaşır durumda işlenmiştir. Bunlar Antiochos I, Heracles, Mithridates Kallinikos ve Pers kültürüne ait sahnelerdir.