Eti Arkeoloji Müzesi
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 17:00
Gişe Kapanış Saati: 16:30
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Atatürk Bulvarı No:64
E-mail: muze2603@kultur.gov.tr
Tel 1: 0222 230 13 71
T.C. Vatandaşları için Müzekart Geçerlidir. Açık

Açıklama

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, projesinden teşhirine kadar Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilen ilk müze olarak nitelendirilmektedir. 2010 yılında Müze inşaatı tamamlanarak İdari bina hizmete girmiştir. Yaklaşık 1300 m2’lik alana kurulan yeni müze binasının üç blok hâlinde 4000 m2’lik kullanım alanı bulunmaktadır. İdari blokun bodrum katı laboratuvar, fotoğrafhane; zemin katı ise kafeterya, 1. ve 2. katları ise kütüphane ve idari bölüm olarak hizmet vermektedir. Müze bahçesinde taşınmaz kültür varlıklarımız sergilenmektedir. B blok zemin katı sergi, konferans vb. etkinliklerde; çok amaçlı salon, C blok zemin katı yarı açık teşhir ve süreli sergi salonu, B ve C blokların bodrum katı depo olarak hizmet vermektedir B ve C blokların birinci katı tamamen Arkeolojik eser sergi salonudur.

Eskişehir il ve ilçelerinden toplanan taşınır kültür varlıkları ile 1945 yılında Eskişehir Alaeddin Camii’nde bir depo müze oluşturulmuştur. 1966 yılında Odunpazarı Semtinde bulunan Kurşunlu Camii Külliyesi’nde Eskişehir Müze Müdürlüğü resmen kurulmuş, teşhir ve hizmete açılmıştır. 1974 yılında Akarbaşı Mahallesi, Atatürk Bul- varı’nda yapılan yeni binasında çalışmalarını sürdürmüştür. Müze binasının yetersiz kalması, günümüz şartlarına uygun modernize bir müze ihtiyacı ile 2001 yılında zi- yarete kapatılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ETİ Şirketler Grubu Yönetim Kurulu arasında 28.02.2007 tarihinde imzalanan protokol gereği müze inşaatı sponsorluğu ETİ Şirketler Grubu tarafından üstlenilmiştir.

28 Mayıs 2011 tarihinde Cumhurbaşkanımız tarafından resmen ziyarete açılan Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi satın alma, bağış ve müsadere yoluyla gelen eserler ile ağırlıklı olarak Eskişehir’deki ören yerlerinde gerçekleştirilen kazı ve yüzey araştırmaları sonucu ele geçen eserlerden oluşan bir koleksiyona sahiptir.

Müze teşhirinde yoğunluk olarak Dorylaion (Şarhöyük Eskişehir-Tepebaşı), Pessinus (Sivrihisar-Ballıhisar), Han Yeraltı Şehri (Han Yazılıkaya), Keçiçayırı (Seyitgazi-Bardakçı), Çavlum Köyü Eski Hitit Nekropolü (Odunpazarı-Çavlum), Demircihöyük (Çukurhi- sar-Tepebaşı), Karacahisar (Odunpazarı-Karacaşehir) Küllüoba (Seyitgazi-Yenikent) gibi arkeolojik alanlarda yapılan bilimsel arkeolojik kazılar, önemli buluntuları ile birlikte kronolojik olarak sergilenmektedir. Sergilenen eserler arasında mermer heykel ve heykelcikler, mimari parçalar, steller, pişmiş toprak günlük kullanım kapları, idoller, cam kaplar ve boncuklar, metal kap ve silahlar, takılar, sikkeler bulunmaktadır. Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi’nde Neolitik, Kal- kolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan yaklaşık 22.500 taşınır kültür varlığı bulunmaktadır. Müze’nin yaklaşık 1.800 m2’lik kapalı alanında teşhir edilen yaklaşık 2.000 eser dışında kalan 20.500 eser 900 m2’lik müze depolarında korunmaktadır.