Galata Mevlevihanesi Müzesi
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 19:00
Gişe Kapanış Saati: 18:30
Kapalı Günler
Pazartesi
Adres: Galip Dede Cad. No:15,Tünel,34220
E-mail: galatamevlevihanesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 02122454141
Giriş Ücreti : 150 TL - Durum : KAPALIDIR

Açıklama

GALATA MEVLEVİHANESİ VE MÜZESİ

Galata Mevlevihanesi 1491 yılında Galata sırtlarında kurulmuştur. Kulekapısı Mevlevihanesi ve Galipdede Tekkesi adlarıyla da anıldı. “Küçük Kıyamet” adı verilen 1509 İstanbul depreminden muhtemelen zarar gören Mevlevihane yapılarının onarımına ilişkin 1651 tarihli onarım kitabesinde Matbah Emini İsmail Efendi’nin Mevlevihaneyi onardığı yazmaktadır. 1765’deki Tophane yangınında hasar görünce Sultan III. Mustafa tarafından Yenişehirli Osman Efendi bina emini tayin edilerek onartıldı.

ŞEYH GALİB’İN DE YOLU MEVLEVİHANEDEN GEÇTİ…

Sultan III. Selim ile dostluğu bilinen Şeyh Galib’in 1791’de tekkenin postnişinliğine gelmesiyle Sultan III. Selim tarafından yenilendi. Sultan Abdulmecid döneminde 1851-1859 yıllarındaki imar faaliyetleriyle Mevlevihane son şeklini aldı. 1925’te Mevlevihane işlevi bittikten sonra, bir süre İlk Mektep olarak kullanıldı. 1967-1975 yılları arasında gerçekleşen düzenlemelerle 1975’te “Divan Edebiyatı Müzesi” olarak açıldı. 2008-2011 yılları yenileme ve çevre düzenlemeleri sonucunda “Galata Mevlevihanesi Müzesi” olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

SERGİ MEKANLARI SEMAHANE BİNASINDADIR…

Müze sergilemesi Semahane binasında olup alt kat derviş odalarında tasavvuf, tarikat eşyaları, Galata Mevlevihanesi tarihçesi ve güzel sanatlar bölümleri; giriş katta Sema alanı; üst kat mahfillerde hat levhaları ve müzik aletleri görülebilir. Bunun haricinde Cümle kapısı, Şeyh Galip Türbesi, Halet Efendi Türbesi, Sebilküttap (sebil, muvakkithane ve kütüphane kompleksi) ve Hamuşan adını verdiğimiz hazire görülebilecek diğer taşınmaz kültür varlıklarıdır.

HAZIR GELMİŞKEN Beyoğlu’nun simgesi Galata Kulesi’ne birkaç dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Kulenin hemen altında Arap Camii bulunmaktadır. İstiklal Caddesi İstanbul’un en önemli gezi alanlarından olup caddenin bir ucunda Galata Mevlevihanesi Müzesi, diğer ucunda Taksim Atatürk Anıtı ve Atatürk Kültür Merkezi bulunur. Cadde boyunda mağaza ve yiyecek mekanlarının yanısıra başta Sen Antuan olmak üzere pek çok kilise ile birlikte İllüzyon Müzesi, Pera Müzesi, Pera Palas Atatürk Odası Müzesi, Vedat NedimTör (Yapı Kredi) Müzesi, Madame Tussauds Balmumu Müzesi; Narmanlı Han, Atlas Pasajı, Mısır Apartmanı, Çiçek Pasajı ile Galatasaray Lisesi (Galata Sarayı Mektebi) ve Hüseyin Ağa Camii görülebilir.

Tarık Tunaya Kültür Merkezi, Galata Mevlevihanesi Müzesi Müdürlüğüne bağlı birim olarak ziyarete açılmıştır. Ziyaretler ücretsizdir.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi Açılış Kapanış Saatleri: 10:00 - 16:00 Kış Dönemi Açılış Kapanış Saatleri: 10:00 - 16:00