Kültepe Örenyeri
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30
Gişe Kapanış Saati: 17:30
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Karahöyük Mahallesi, 38100 Kocasinan/Kayseri,
E-mail: kayserimuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 03522222148
Tel 2: 03522222149
ÜCRETSİZ - Durum : AÇIK

Açıklama

M.Ö. II. Binde, Kaniş Krallığı’nın merkezi ve Anadolu’dakiAsur Ticaret Kolonileri sisteminin baş şehri olan Kültepe; Kayseri’nin hemen 20km kuzeydoğusunda, Erciyas’in (eski Aşkaşipa veya Argeus) eteğinde, bereketlibir ovanın ortasında, Sivas’tan gelen doğu-batı, Malatya’dan geçengüneydoğu-batı ve güneyden kuzeye ulaşan tarihi ve doğal anayolların birleştiğinoktada yer alır.

Doğanın sağladığı bu avantaj, özellikle günümüzden 4 bin yılönce, onun eski dünya ticaretinde ve siyasetindeki önemini arttırmış ve M.Ö. 3.Binin sonlarından itibaren ve özellikle 2 binin ilk çeyreğindeAnadolu-Suriye-Mezopotamya arasında önemli bir ticaret ve kültür merkeziolmasını sağlamıştır.

Eski adı çivi yazılı belgelere göre Kaniş veya Neşa’dır.Kaniş, MÖ 3. Binyılın son çeyreğinde bile Mezopotamya yazılı belgelerinde adıgeçen Anadolu’nun en eski krallığıdır. Kültepe adı, dünya müzelerine ve eski eser pazarlarınadağılan ve “Kapadokya tabletleri” olarak tanımlanan çivi yazılı belgelerin ilk ortayaçıktığı 1871 yılından beri bilinmektedir.

1948 yılından itibaren sürdürülen kazılarda keşfedilenonbinlerce arkeolojik ve filolojik eser ile Kültepe, Anadolu ve dünyaarkeolojisinin en önemli birkaç merkezinden birisidir.