Adam Mickiewicz Müzesi
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 19:00
Gişe Kapanış Saati: 18:30
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Bostan Mahallesi Tatlı Badem Sokak No:17 Beyoğlu İstanbul
E-mail: tiem@ktb.gov.tr
Tel 1: 02125181805
Tel 2: 02125181806
ÜCRETSİZ - Durum : AÇIK

Açıklama

Adam Mickiewicz; şair, dramacı, vatansever ve Polonya milli destanının yazarı, Leh edebiyatında Romantizm'in en önemli temsilcisi olarak görülmektedir. Birçok açıdan 19. yüzyılın ilk yarısı Avrupa edebiyatının en ünlü yazarlarından George Byron ve Johann Wolfgang Goethe'ye benzetilmektedir.

11 Eylül 1855 tarihinde son yolculuğuna çıkarak Kırım Savaşı sırasında Rusya'ya karşı savaşacak Polonya alayını organize etmek üzere Osmanlı İmparatorluğu'na gitmiştir. Bugün şairin müzesine ev sahipliği yapan İstanbul'daki kiralık evde 26 Kasım 1855 tarihinde vefat etmiştir.

8 Kasım 1855 tarihinde Adam Mickiewicz, Armand Levy ve Henryk Sluzalski, Rudnicka adlı bir hanımdan Yeni Şehir ve Kalyoncu Kulluk sokaklarının kesiştiği yerde bulunan küçük bir ev kiralamışlardı. 1870 yılı Mart'ında İstanbul'da çıkan büyük yangın, Mickiewicz'in hayatının son haftalarını geçirdiği ve vefat ettiği ev de dâhil olmak üzere, hemen hemen tüm Pera'yı harap etmiştir. Aynı yıl, Polonyalı aristokrat Jozef Ratynski bu araziyi İstanbul Belediyesi'nden satın almıştır. Ratynski, arazinin üzerinde ilkinin eskisinin tıpatıp aynısı olan evinin rekonstrüksiyonunu inşa etmiştir. Şu an, Adam Mickiewicz Müzesi Tatlı Badem Sokak ve Serdar Ömerpaşa Caddesi köşesinde bulunmaktadır.

Ev, şairin ölümünün 100. yıldönümü olan 1955`te Polonya Kültür ve Sanat Bakanlığı ile işbirliği yapılarak müzeye dönüştürülmüştür. Müzede Mickiewicz’in hayatı ve eserleri ile ilgili bilgi ve belgeler, şairin İstanbul’da geçirdiği yıllara ait fotoğraflar ve Polonya özgürlük mücadelesine ait eser, belge ve fotoğraflar bulunmaktadır. Binanın bodrum katında ise mezarı Krakow’da bulunan Mickiewicz’e ait sembolik bir mezar vardır.