Olympos Örenyeri
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00
Gişe Kapanış Saati: 18:45
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Yazır Mahallesi Olympos Örenyeri Mevkii Kumluca / Antalya
E-mail: -
Tel 1: 02428921325
T.C. Vatandaşları için MüzeKart Geçerlidir. Açık

Açıklama

TANRILARIN EVİ:

SÖNMEYEN ATEŞİN KENTİ OLYMPOS

“Yüksek dağ” anlamına gelen Olympos, “sönmeyen ateşin kenti” olarak da nitelendiriliyor. Ünlü efsanelere konu olan bu ateş, kaynağını “Yanartaş” olarak da bilinen “Chimaera”dan alıyor.

ÖNEMLİ BİR DİN MERKEZİYDİ

Olympos, Likya Birliği'nin önemli yerleşim merkezlerinden biri olarak kabul edilir. Komutan Servilius İsauricus, Helenistik Dönem'de kurulan bu şehri korsanlardan temizleyerek M.Ö. 78'de Roma topraklarına kattı. Yakınındaki doğal gazlar (metan) sürekli kendi kendine yandığı için, bu antik kent Çıralı'daki “Hephaistos” kültüyle ün kazanarak önemli bir dini merkez oldu.

Olympos Örenyeri içinden geçen dereciğin (Ulupınar) iki yanına yayılıyor. Bu iki yaka hala izleri görülen bir köprüyle birleştirilmiş.

LYKİA YOLUNUN GÖRMEDEN GEÇİLMEMESİ GEREKEN NOKTALARINDAN BİRİ

Klasik Roma dönemi tiyatro, bazilika ve hamam yapısının bulunduğu Olympos’un akropolü; kumsaldan da görülen mezarlar üstündeki yüksek tepe. Akropoldeki yapı kalıntılarıysa, Ortaçağ'da kale şekline sokulmuş surlara ait.

Bu antik kentin kalıntıları arasında en ilginci Antalya Müzesi kazılarıyla çıkarılan “Kaptan Eudomus’un lahdi” sayılıyor. En önemlisiyse iç duvarları yer yer freskolarla süslü Bizans Kilisesi.

Ünlü “Likya Yolu” yürüyüşünü yapacaksanız, Olympos antik kenti ve civarının bu güzergahın yedi buçuk kilometrelik etabını da oluşturduğunu hatırlatalım.

HAZIR GELMİŞKEN…

Dar fakat nefis bir yol Olympos sahiline götürür. Türkiye’nin en güzel sahillerinden birinde kamp ve deniz kaplumbağası izleme şansını kaçırmayın. Ayrıca hava karardıktan sonra, ören yerine çok yakın Çıralı’daki “Chimaera”nın alevlerini de mutlaka izleyin.