Ayasuluk - St.Jean Örenyeri
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 20:00
Gişe Kapanış Saati: 19:00
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: İsa Bey Mahallesi, St.Jean sok. No:4
E-mail: efesmuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 02328926010
Tel 2: 02328926011
T.C. Vatandaşları için MüzeKart Geçerlidir. Açık

Açıklama

HIRİSTİYANLARIN KUTSAL KENTİ:

HZ. MERYEM'İN BURADA YAŞADIĞI RİVAYETLER ARASINDA

Hıristiyanlığın en önemli figürlerinden biri sayılan St. John ( St.Jean), Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri. "Aziz Yahya” olarak da bilinen St. John'ın, "Yahya İncili”ni Efes'te yazdığı düşünülüyor. St. John'ın mezarı üstüne inşa edilen bazilika ise erken Hıristiyanlık döneminin en önemli tanıklarından.

Hz. İsa'nın çarmıha gerilişinden sonra, en sevdiği havarisi St. John'un Meryem Ana'nın Kudüs'te kalmasını sakıncalı bulup Efes'e kaçırdığı rivayet ediliyor. Hz. Meryem'in 1 01 yaşına kadar Bülbül Dağı'ndaki yaşadığı ve öldüğü; St. Jean'ın Meryem Anayı yine bu dağda kendinden başka hiç kimsenin bilmediği bir yere gömdüğü düşünülüyor.

VAFTİZCİ YAHYA'YA AİT BİRÇOK ŞEY BURADA!

St. Jean'ın mezarı üstüne Bizans imparatoru Justinianus tarafından M.S. 1. yüzyılda inşa ettirilen St. Jean (Aziz Yahya) Kilisesi, dönemin en büyük yapılarından biri. Altı kubbeli kilisenin merkez kısmında St. Jean'ın mezarı bulunuyor. Kubbesi 12 sütunla desteklenen kilisede, M.S 4.yüzyıla tarihlenen bir vaftizhane de bulunuyor. Bazilikanın kapısı da özel bir ilgiyi hak ediyor.

Hıristiyanlığın yayılmasından sonra Efes halkının M.S. 7. yüzyıldan sonra Ayasuluk'a taşınması ile St. Jean bazilikası Efes'teki eski piskoposluk kilisesinin yerini aldı.

HAZIR GELMİŞKEN

St.Jean Örenyeri sınırları içindeki Ayasuluk Kalesi'ni ziyaret etmeden bölgeden ayrılmayın. Tarihi neolitik döneme kadar uzanan bu kale; Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde de ayaktaydı. Bir bölümü restore edilen Ayasuluk Kalesi'nin kulesi ve surları kadar; içindeki Osmanlı sarayı kalıntıları, hamam ve cami de görülmeye değer.