Silifke Astım Mağarası
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00
Gişe Kapanış Saati: 18:45
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Narlıkuyu Mahallesi, Hasanaliler Mahallesi
E-mail: silifkemuzesi@ktb.gov.tr
Tel 1: 03247141019
Tel 2: -
T.C. Vatandaşları için MüzeKart Geçerlidir.

Açıklama

MERSİN ASTIM MAĞARASI

Narlıkuyu Kasabası, Hasanaliler Mahallesi’nde bulunan bu mağara, Cennet-Cehennem Mağaraları’nın 600 metre kuzeybatısında yer alıyor. Bölgenin coğrafi koşullarını en iyi yansıtan yerlerden biri olmakla kalmıyor, bir tabiat harikası olarak da biliniyor.
Astım hastalarına iyi geldiğine inanılan ve efsanelere konu olan havası nedeniyle özellikle nefesini açmak isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. İçine spiral şeklinde demir bir merdivenle iniliyor. Derinliği yaklaşık 15 metreyi bulan mağaranın oluşumu, üçüncü jeolojik döneme kadar uzanıyor.

FOTOĞRAF MERAKLILARIN CEZBEDİYOR

Mağaranın birbiriyle bağlantılı 200 metrelik galerileri, silis minerali birikimiyle oluşmuş birbirinden ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlere ev sahipliği yapıyor. Nem oranı yazın yüzde 85’i bulurken, kışın 95'e kadar ulaşıyor Mağaranın iç aydınlatması, özellikle fotoğraf meraklılarının çarpıcı görüntüler yakalamasını sağlıyor. Çevresindeki ağaç ve çalılara, ziyaretçiler tarafından dilek için bez parçaları bağlandığı için, yerli halk tarafından “Dilek Mağarası” olarak da adlandırılıyor.

HAZIR GELMİŞKEN

Aynı bölgede bulunan “Cennet Çöküğü” ve “Cehennem Çukuru” mağaraları bir yeraltı deresinin yarattığı kimyasal erozyonla, yeraltı boşluğundaki tavanın çökmesi sonucu oluşmuş. Cennet Çöküğü Mağarası içinde barındırdığı “Meryem Ana Kilisesi” nedeniyle inanç turizmi açısından da önem taşıyor.