Silifke Astım Mağarası
Bilgilendirme
Yaz Dönemi
15 Nisan - 30 Ekim
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 19:00
Kış Dönemi
30 Ekim - 15 Nisan
Açılış Saati: 08:00
Kapanış Saati: 16:45
Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 19:00
Kış Dönemi: 17:00
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Mersin Silifke Narlıkuyu Mahallesi
E-mail: -
Tel 1: -
Tel 2: -
Giriş Ücreti : 7 TL - Durum : AÇIK

Açıklama

MERSİN ASTIM MAĞARASI

Narlıkuyu Kasabası, Hasanaliler Mahallesi’nde bulunan bu mağara, Cennet-Cehennem Mağaraları’nın 600 metre kuzeybatısında yer alıyor. Bölgenin coğrafi koşullarını en iyi yansıtan yerlerden biri olmakla kalmıyor, bir tabiat harikası olarak da biliniyor.
Astım hastalarına iyi geldiğine inanılan ve efsanelere konu olan havası nedeniyle özellikle nefesini açmak isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. İçine spiral şeklinde demir bir merdivenle iniliyor. Derinliği yaklaşık 15 metreyi bulan mağaranın oluşumu, üçüncü jeolojik döneme kadar uzanıyor.

*FOTOĞRAF MERAKLILARIN CEZBEDİYOR *

Mağaranın birbiriyle bağlantılı 200 metrelik galerileri, silis minerali birikimiyle oluşmuş birbirinden ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlere ev sahipliği yapıyor. Nem oranı yazın yüzde 85’i bulurken, kışın 95'e kadar ulaşıyor Mağaranın iç aydınlatması, özellikle fotoğraf meraklılarının çarpıcı görüntüler yakalamasını sağlıyor. Çevresindeki ağaç ve çalılara, ziyaretçiler tarafından dilek için bez parçaları bağlandığı için, yerli halk tarafından “Dilek Mağarası” olarak da adlandırılıyor.

HAZIR GELMİŞKEN

Aynı bölgede bulunan “Cennet Çöküğü” ve “Cehennem Çukuru” mağaraları bir yeraltı deresinin yarattığı kimyasal erozyonla, yeraltı boşluğundaki tavanın çökmesi sonucu oluşmuş. Cennet Çöküğü Mağarası içinde barındırdığı “Meryem Ana Kilisesi” nedeniyle inanç turizmi açısından da önem taşıyor.

MÜZEMİZE PUAN VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


MÜZE BROŞÜRLERİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


YAKININDAKİ MÜZELER

MERSİN KIZ KALESİ

MERSİN KANLI DİVANE ÖRENYERİ

MERSİN SİLİFKE ATATÜRK EVİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

MERSİN SİLİFKE AYATEKLA ÖRENYERİ

MERSİN SİLİFKE MÜZESİ

MERSİN SİLİFKE NARLIKUYU MOZAİK MÜZESİ

MERSİN SİLİFKE UZUNCABURÇ ÖRENYERİ

MERSİN SİLİFKE CENNET CEHENNEM ÖRENYERİ