Kanlı Divane Örenyeri
Bilgilendirme
Açılış/Kapanış Saatleri
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 19:00
Gişe Kapanış Saati: 18:30
Kapalı Günler
Her gün açık
Adres: Erdemli
E-mail: mersinmuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 03242319618
T.C. Vatandaşları için MüzeKart Geçerlidir. Açık

Açıklama

Kanlıdivane ören yeri Mersin’in yaklaşık 50 km batısında yer almaktadır.

Antik Kent’e Erdemli İlçesi’ne bağlı Ayaş Beldesi’nin, Yemişkumu Mahallesi’nden kuzeye sapan 3 km’lik yolla ulaşılmaktadır.

Antik Kent bölgedeki 142 m uzun eksene, 95 m kısa eksene, 50 m derinliğe sahip, 413 m çevre ölçümü ile 12.000 m2 alandan oluşan en büyük obruklardan birisi olan Kanlıdivane obruğu etrafında kurulmuştur.

İlk verilere göre de kent Helenistik Dönem’den, Geç Antik Dönem’e kadar (M.Ö.2-M.S. 7.yüzyıllar arası) kesintisiz iskan gördüğü anlaşılmıştır. Araştırmalar kapsamında ortaya çıkartılan poligonal örgülü bir sur duvarının varlığının tespit edilmiş olması burada Helenistik Dönem’de bir kale yerleşiminin olduğunu göstermesi açısından önemli bir veri olmuştur.

Bitki temizliği sonrasında ortaya çıkan mekanların çoğunun zeytin işleme atölyesi olduğu anlaşılmıştır. Çok sayıda sarnıçın varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca Kanlıdivane Antik Kenti’nin Akkale Antik Limanı ile bağlantılı olduğu anlaşılmıştır. III no.lu Kilise’nin batısında kesme taş döşeli Roma Yolu daha izlenebilir hale gelmiştir.